Historia potyczek Arki z Wisłą Płock, choć krótka, jest stosunkowo bogata. Kibicom najbardziej zapadł w pamięć pucharowy dwumecz z wiosny 2007 roku. Tak blisko powtórzenia sukcesu z 1979 roku Arka nie była bowiem nigdy. Co prawda rok temu graliśmy w półfinale, ale rywalem była Legia Warszawa, natomiast tamtej pamiętnej wiosny na będących w świetnej formie Arkowców czekała przeciętna Korona Kielce. Właściwie - czekałaby. Organy, które zajęły się naszym klubem, w sposób do dziś niewytłumaczony zawiesiły Arkę na czas meczu rewanżowego. W Płocku padł wynik 1:1, a bramkę wyrównującą zdobył dla nas... obecny piłkarz Wisły - Janusz Dziedzic. 33-letni napastnik przypomniał pod koniec sezonu, że był niegdyś groźnym strzelcem, zdobywając 6 goli w ostatnich 5 meczach. W Wiśle nie brakuje piłkarzy z ekstraklasowym doświadczeniem. Obok Dziedzica pierwsze skrzypce grają znany i lubiany w Gdyni Filip Burkhardt oraz Paweł Magdoń, Arkadiusz Mysona czy Marcin Krzywicki.
Klub powstał w 1947 roku jako Elektryczność Płock. Następnie grał pod nazwą Ogniwo, Sparta i dopiero od 1955 roku Wisła. W 1992 roku klub przyjął nazwę Petrochemia, z którą do dziś utożsamia się wielu starszych kibiców, wychowanych w latach 90-tych. Złotym okresem w historii była połowa pierwszej dekady XXI wieku. Wisła, w składzie z takimi piłkarzami jak Ireneusz Jeleń, Sławomir Peszko czy Adrian Mierzejewski stała się specjalistą od Pucharu Polski. W sezonie 2002/03 dotarła do finału, gdzie przegrała z ówczesnym mistrzem i mogła szykować się do Pucharu UEFA. Płocczan na ziemię sprowadził słabeusz z Łotwy - FK Ventspils, który po dwóch remisach awansował do dalszej fazy. Dwa sezony później Wisła zajęła najwyższe w historii - czwarte miejsce w ekstraklasie, a Jeleń, Patryk Rachwał czy Marcin Wasilewski doczekali się debiutu w kadrze. Tym razem na drodze w pucharach stanął poważniejszy rywal - Grasshopper Zurich. Wstydu nie było - 0:1 na wyjeździe i 3:2 w Płocku oznaczało odpadnięcie z honorem. 3 maja 2006 roku Wisła odniosła największy sukces w historii, wygrywając 3:1 w finale Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin. Po raz trzeci odpadła jednak z pucharów gorszym bilansem bramek - 0:0 i 1:1 z Czernomorcem Odessa, a na koniec sezonu kibice z Płocka musieli zaznać goryczy spadku. Od tego czasu klub nie wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Dzisiaj stadion, na którym jeszcze nie tak dawno grywała reprezentacja Polski, straszy ogromną ilością pustych krzesełek, a kibice z rozrzewnieniem wspominają czasy Jelenia i Peszki. Za odbudowę zespołu i płockich tradycji (powrót do historycznych barw i herbu) odpowiada wywodzący się spośród kibiców Wisły Jacek Kruszewski. To chyba jedyny przypadek w Polsce, że prezes klubu regularnie dyskutuje z fanami na ich forum, co stanowi kolejną przyczynę poprawy relacji na linii kibice-klub. A przez długi czas były one wręcz fatalne, co przełożyło się na zainteresowanie meczami Wisły. Tylko 2 razy w sezonie, na meczach z Resovią i Siarką frekwencja przekroczyła 1500 widzów, co mówi samo za siebie. Awans na pewno spowoduje powrót części kibiców na trybuny, a kolejnym krokiem ku temu mają być przemyślane transfery. Według ostatnich informacji, po słowie z działaczami Wisły jest już Paweł Kaczmarek ze Stomilu Olsztyn.
Młyn Wisły znajduje się od lat w tym samym miejscu, na końcu trybuny odkrytej, po drugiej stronie niż liczący 800 miejsc sektor gości. W zależności od rangi spotkania "Nafciarzy" dopinguje od kilkudziesięciu do kilkuset kibiców. Niebiesko-biało-niebiescy mają układ ze Stomilem Olsztyn.
Historia meczów ligowych:
Liczba spotkań: 10
Zwycięstw Arki: 4
Remisów: 4
Przegranych: 2
Bilans bramek: 15 - 8
Strona oficjalna - www.wisla.plock.pl
Forum kibiców - www.wisla.plocman.com/forum