10 lutego 1926 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów II RP Gdynia otrzymała prawa miejskie. Ten dzień jest uznawany za początek tradycji dumnego miasta, które stało się perłą w koronie międzywojennej Polski, jednym z symboli polskiej wolności w kraju odradzającym się po latach niewoli, ośrodkiem jednego z największych portów na Morzu Bałtyckim, żywym reprezentantem polskiego modernizmu. Międzywojenny minister przemysłu i handlu Eugeniusz Kwiatkowski, jeden z najbardziej zasłużonych ludzi dla budowy portu i rozwoju Gdyni, pisał o gospodarczej roli miasta w tworzeniu silnego państwa w ten sposób:
Każdy nowy metr wybrzeża, każdy nowy dźwig, każdy skład towarowy, każda nowa placówka handlowa w Gdyni, każde ulepszenie komunikacji, każdy nowy okręt, każda nowa fabryka na Wybrzeżu, każdy bank, każda nowa więź cementująca Gdynię z Pomorzem, a całe województwo pomorskie z resztą państwa, to wielka zdobycz, to poważny aktyw naszego dorobku państwowego. Tu koncentruje się jedyna praktyczna akademia kupiecka Polski, tu stoi otworem droga najpewniejsza i najkrótsza dla wyrównania wartości człowieka w Polsce z wartością człowieka w Europie Zachodniej, tu zbiega się granica współpracy z narodami całego świata, tu wreszcie harmonizują się automatycznie wszystkie różnice poglądów, wszystkie starcia myśli i programów całej Polski.
Z okazji 99. urodzin miasta jako kibice Arki życzymy Gdyni wszystkiego najlepszego, nieustannego rozwoju, mądrego zarządzania, odważnego tworzenia i realizowania perspektyw dla mieszkańców oraz wielu sukcesów na wszystkich możliwych polach, również tych sportowych. To miasto jest naszym miejscem na ziemi. Jesteśmy dumni, że jesteśmy gdynianami!
Nasze miasto, kochana Gdynia, tu wszystko się kończy i tu się zaczyna!